Podsumowanie 2018/2019

Minął już ponad rok od momentu, gdy pasja wielu stała się początkiem realizacji wspólnego marzenia o grupie teatralnej... 17.06. 2018 r. grupa zapaleńców podpisała kartę założycielską Stowarzyszenia. Kończąc ten sezon działalności, u progu wakacyjnego oddechu, chcielibyśmy podsumować naszą działalność i podzielić się z Tobą naszymi osiągnięciami.

Miniony rok to przede wszystkim czas pracy nad dwoma wielkimi dramatami: pierwszy, zaczerpnięty z kręgu literatury brytyjskiej, autorstwa T.S. Eliota, misteryjne dzieło opowiadające o męczeńskiej śmierci Tomasza Becketa. W roli głównej wystąpił Jakub Konieczny, który ustrzegł od wcielenia moralizatorskiego a nadał bardzo charyzmatyczny charakter. Wtórował Jonasz Tepper w roli kusiciela. Ten dramatyczny duet stworzył bardzo wyraziste kreacje, wydobywając z dzieła elementy refleksji, grozy i tajemniczości. Spektakl graliśmy głównie w naturalnej scenerii kościołów. Premiera odbyła się w Auli Liceum wolsztyńskiego. Obok rycerzy, chóru kobiet z Canterbury i zakonników w największym pokazie w Katedrze poznańskiej towarzyszyli nam również statyści. Z racji na treść, przesłanie i naszą próbę aranżacji przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Udało nam się prezentować "Mord w katedrze" m.in. w Wolsztynie, Poznaniu i Gdańsku. Największym wyróżnieniem był występ w Poznaniu w ramach 1050. rocznicy biskupstwa poznańskiego w obecności JE Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Metropolity poznańskiego.

Głodni kolejnych zmagań, już w kilka miesięcy po premierze "Mordu w katedrze", ruszyliśmy z przygotowaniami do kolejnego projektu. "Wieczernik" E. Brylla to drugi z dramatów, który postanowiliśmy zaprezentować w tym sezonie. Najpierw solidne przygotowania, a wśród nich wizyta u Pana Ernesta, autora dramatu. Kluczem była zgrana wspólnota. Słowa, gesty, emocje zgromadzone w małej przestrzeni wokół stołu - stanowią o niezwykłości tego dzieła. Przejmująca wiarą i nadzieją Maria Magdalena, w wykonaniu Natalii Wieczorek, która nie daje się pochłonąć lękom i rezygnacji wystraszonych uczniów, nadaje dynamikę opowiadanej historii. "Wieczernik" miał swoją premierę w naszej nowej sali teatralnej "Na piętrze" równolegle do jej uroczystego otwarcia. To tu przed zebranymi gośćmi, w zamkniętej przestrzeni, prezentowaliśmy naszą interpretację dramatu. Ogromnym zaszczytem było dla nas uświetnić 84. urodziny Ernesta Brylla. Zamknięty spektakl dla jubilata i jego gości to forma naszego podziękowania za jego twórczość. Klimat tego wydarzenia i bardzo dobre recenzje stały się dla nas źródłem ogromnej satysfakcji.

Młodzi, którzy postanowili dołączyć do naszych szeregów, stanęli przed wyzwaniem zagrania spektaklu dla najmłodszych. Stworzenie bajkowej atmosfery "Zaczarowanego imbryka" było wyzwaniem, ale także dobrą zabawą. Aranżacja oraz barwne kostiumy i makijaże zachwyciły nie tylko dzieci, ale i starszych. Radość widzów była dla nas wspaniałą nagrodą i umocniła nas w przekonaniu o magicznym wpływie teatru.

Rok artystyczny 2018/2019 był dla nas przełomowym. To w tym czasie udało nam się zrealizować wspomniane projekty i znaleźć siedzibę. Podpisaliśmy dokumenty związane z założeniem Stowarzyszenia, które ma na celu szerzyć działanie poprzez teatr, jego wpływ na nas i naszych widzów.

Dziękujemy Państwu za ogrom serdeczności i dowody uznania, jednocześnie wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o wsparcie naszej działalności. Każda przelana złotówka na konto Stowarzyszenia, każde ciepłe słowo daje nam wsparcie i możliwość działania. Dziękujemy za spędzenie z nami tego roku! Zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniach nowego sezonu 2019/2020!

Stowarzyszenie Teatr Myśli Ukrytych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *